World War One Sites - The NETWORLD Database

Военно гробище-музей, Добрич, България

Военното гробище в Добрич е едно от малкото оригинални и цялостно съхранени до наши дни военни гробища в България и на Балканите. Като заемана площ то обхваща пространство от над 10 декара, което го превръща и в най-голямото по територия военно гробище в нашата страна. Погребаните в него над 3500 войници и офицери не са групирани в зависимост от тяхната националност или вероизповедание, а са погребани един до друг, без обособяване на сектори и парцели по даден признак. Именно този факт  превръща Добричкото военно гробище в уникален и неповторим исторически паметник, който демонстрира по най-безапелационен начин толерантността и хуманността, проявени от жителите на град Добрич, които могат да бъдат определени и като създатели на гробището. Само една малка част от погребаните на територията на гробището са положени в единични гробове (около 500 души, някои от които още при създаването на гробището са обявени за непознати), докато всички останали са погребани в братски гробове. Някои от братските могили днес вече не се намират на територията на гробището, поради редуцирането на неговия терен през 60-те год. на ХХ в., когато Военното гробище се оказва почти в средата на изграждащата се тогава северна индустриална зона на град Добрич и само своевременната намеса на Военното министерство го спасява от пълно унищожение. През 1922 г. признателните добруджанци със свои средства построяват параклис-костница „Св. Архангел Михаил”, иконографисан от добричкия живописец Никола Тахтунов. В музея можете да разгледате експозицията " Добричката епопея 1916 г.".   През 1976 г. Военно гробище е обявено за паметник на културата. Днес то е един от музейни обекти в град Добрич. Във Военно гробище - музей е създадена Паметна алея на знамената с флагове на държавите, участвали в боевете за нашия град през Първата световна война. В границите на гробището се откриват различни оръдия, понтони и други съоръжения, свързани с Първата световна война.

Bulgaria, Добрич

Type of WWI-heritage

  • Military cemetery

Dimensions

10353 м2.

State of repair/preservation

Нуждае се от частично обновяване.

Historical WWI Context

Възникването на военното гробище е свързано с драматичните и кръвопролитни сражения за отбраната на Добрич от времето на Първата световна война (5 - 7 септември 1916 г.), получили още тогава определението "Добричка епопея". Както е известно на 1 септември 1916 г., малко след присъединяването на Румъния към групировката на Антантата, българското правителство, солидарно със своите съюзници от Тройния съюз (Германия, Австро-Унгария и Османската империя) обявява война на Румъния. Тази война е посрещната от българската общественост като справедлив акт на историческо възмездие, защото през 1913 г. кралска Румъния вероломно заграбва от България Южна Добруджа. С това може да бъде обяснен и фактът, че за българските войници тази война има справедлив и освободителен характер, което пък предопределя масовия им героизъм и жертвоготовност. Битката при Добрич, известна още и като Добричката епопея, се провежда от 5 до 7 септември 1916 г. между армиите на България и Румъния, Сърбия и Руската империя. Независимо от превъзходството си, българската Трета армия побеждава и завладява южната Добруджа, отблъсква настъплението на румънци и руснаци на север в района на езерото Олтина - Кара Омер - Мангалия.

State of legal protection

Обществена собственост

Owner

Регионален исторически музей - гр. Добрич

Opening

Лятно работно време /Май-Септември/:
Понеделник - Петък: 9.00 to 18.00 ч.
Зимно работно време /Октомври-Април/:
Понеделник - Петък: 8.30 to 17.30 pm.
Събота и неделя по заявка.
Telephone number: 0884 311 493
e-mail address: rim_dobrich@abv.bg

http://www.dobrichmuseum.bg/index.php/bg/muzeini-obekti

Entrance Fee

Входни такси: възрастни - 3.00лв., деца, ученици, студенти - 1.00лв., семеен билет - 4.00лв. Входна такса в рамките на туристическия маршрут: възрастни - 4.00 лв., деца, ученици, студенти - 2.00 лв., семеен билет - 5.00 лв..

Information regarding cities, villages, other touristic attractions (non-WWI) nearby

Further information sources

За повече информация вижте:

http://artdialog-bg.com/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D0%B2-%D0%B5-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BE-%D0%BF%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF/

https://www.youtube.com/watch?v=bPmLZOw_qvQ

http://www.focus-news.net/opinion/0000/00/00/10509/

http://www.dobrichmuseum.bg/index.php/bg/research/new-history-research/282-spisak-zaginali

http://www.dobrichmuseum.bg/index.php/bg/research/istoricheski-arhiv/143-istoricheski-arhiv-100-godishnina-ot-napisvaneto-na-o-dobrudzhanski-krai

http://www.dobrichmuseum.bg/index.php/bg/research/istoricheski-arhiv/192-ravna-dobrudzha

Библиография:

Бойчев, Петър. Симеонов, Радослав. Те загинаха за Добруджа. София, ИК „Гутенберг”, 2016 г.

Първата световна война и събитията на Добруджанския фронт. The First World War and the events on the Dobrudzhan  front. Сборник с изследвания. Тутракан, 2011 г.

Dobrudja – Politicsq Societyq Economy and Culture (XIX-XX Centure). Добруджа – политика, общество, стопанство и култура (XIX-XX в.). Тутракан, Ковачев, 2015 г.

Dobrudzha in the Wars for National unification. Добруджа във войните за национално обединение. Добрич, 2016 г.

Букурещкият мирен договор и съдбата на Южна Добруджа. Добрич, 1994 г.

Добричката епопея 1916 г. Историко-библиографски справочник. Добрич, 2006 г.

Links, books, brochures, leaflets etc.
 

Museums Private Collections

За повече информация вижте:
http://dobrich.government.bg/ipage.php?id=204
h
ttp://visit.guide-bulgaria.com/a/744/history_museum.htm

Location

Back to list